Псевдо інтернет-торгівля, саботаж, робота під “прикриттям”: як у містах України сприйняли карантин вихідного дня

Підприємці та кмітливі мери почали вигадувати, як законно обійти обмеження вихідного дня.
Коронавірус накриває Україну, як лавина. Через це уряд на вихідні вирішив “зачинити все на ключ” і посилив
В Україні розпочався жорсткий карантин вихідного дня: перелік заборон, обмежень та що дозволено
карантинні обмеження. Суворіші обмеження у вихідні – ідея не унікальна. Такий двотижневий карантин, зокрема, допоміг стримати хвилю епідемії в Ізраїлі. Але в Україні це стало приводом для своєрідних бунтів на місцях. Протести підприємців часто підтримує і місцева влада.
Тисячі підприємців у всій Україні протестували проти карантину вихідного дня: гатили в каструлі, кричали, що було сили, та перекривали міжнародні траси.
Найбільш обурені та занепокоєні представники культури, обслуговування та ресторанного бізнесу. Весняний локдаун не пережили щонайменше 20% підприємств. Інші були на крок від банкрутства.
Влада, по-перше, не пояснює, що буде далі, а, по-друге, впроваджує карантин зненацька. А заклади вже зробили закупи та розпланували роботу. Тож справедливо хочуть бодай якоїсь компенсації та рівноправного ставлення до всіх підприємців.
Деінде місцева влада свій бізнес підтримала, як, наприклад, у Львові, Одесі, Сумах, Рівному, Дніпрі. Але там карантин наклався на другий тур місцевих виборів. А кандидатам у мери не хочеться напередодні втрачати електорат. Але є й міста, де виборів не буде, а голови все одно пручаються. Наприклад, Івано-Франківськ.
Десь місцеве керівництво стало на бік уряду, хоча геть нещодавно гостро виступали проти карантину, як наприклад, у Харкові. Традиційно бізнес не підтримав очільник Києва. А є міста, до прикладу, Кропивницький, де і влада, і бізнес хоч і не задоволені новацією, але її не бойкотуватимуть.
Постанова Кабміну – вагоміша, ніж місцеві рішення. Невиконання її дорівнює штрафу для бізнесу, який стартує від 17 тисяч гривень. Тому підприємці та кмітливі мери почали вигадувати, як законно ці обмеження вихідного дня обійти. Бо чи знизить реально кількість нових захворювань локдаун на вихідні – невідомо, кажуть у Черкасах. А от що через це впаде економіка міста – знають точно. Тут побоюються, що через фінансові втрати не зможуть виплатити зарплати бюджетникам – тим самим медикам, які лікують хворих на COVID-19.
У Тернополі власник ресторану і хостелу вирішив перереєструвати свій бізнес на релігійну організацію. Хостел назвав монастирем, а ресторан церквою. Тепер у нього не їдять, а трапезують, і не номери, а келії.
Ще один спосіб – псевдо інтернет-торгівля. Магазини електроніки начебто зачинились, але працювали в режимі онлайнового офлайну – тобто потенційні покупці за допомогою продавця замовляли товар через Інтернет, стоячи біля магазину.
У Києві також, але здебільшого в центрі міста, на Хрещатику у багатьох закладах повимикали світло, на дверях повісили табличку “зачинено”, втім, забули вимкнути гучну музику. І, придивившись, там можна було побачити чимало відвідувачів.
Не обійшлося і без реальних кримінальних проваджень. Відмітився столичний спортклуб “П’ятий елемент”. Поліція спочатку попередила адміністрацію закладу і попросила припинити роботу. Але там закриватись відмовились. Копам довелося відкрити справу.
У Харкові деякі кав’ярні вирішили працювати на винос своєрідно: в приміщенні столики та стільці прибрали, але людей усередину пускали.
Сваритися з Кабміном наважилась і мережа будівельних гіпермаркетів “Епіцентр”. Власники заявили, що не вважають себе винятково магазином промтоварів, а легко можуть позиціонувати себе як продуктовий і медичний сегмент торгівлі. Урешті після сварки – хто й за що в цій країні відповідає – “Епіцентр” вирішив обмежитися на вихідні онлайн-торгівлею. І всі замовлення видавати на вході.
У Дніпрі замість відкритої непокори скористалися варіантом “саботаж”. Карантин на вихідні не впровадили, бо, за словами міського голови, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки, яка має ухвалити рішення про обмеження, не зібралася. Її члени нібито захворіли, тому немає кворуму, щоб імплементувати рішення Кабміну.
Щось схоже сталось і в Одесі. Міська комісія з техбезпеки та надзвичайних ситуацій рішення не ухвалила. А от чиновники в облдержадміністрації наголосили, що карантину в Одесі – бути.
Самі ж підприємці працювали на свій розсуд: деякі, так би мовити, під прикриттям – на дверях повісили оголошення про переоблік, або про те, що покупці можуть забрати товари, які замовили через Інтернет.
За схожим сценарієм працювали і львівські магазини. Видавали не лише інтернет-замовлення, а й, якщо комусь було треба, пускали до зали, щоби покупець роздивився і вибрав товар.
Узагалі, Львів виявився найяскравішим на вигадки містом. Спочатку міська рада оголосила суботу і неділю робочими днями. І вранці всі підприємці в доброму гуморі вийшли на роботу. Але тут із перевірками з’явилася поліція. Начебто, санітарні дні на непродуктових ринках не допомогли найбільшим львівським базарам. Поліція влаштувала там справжню облаву. Із чотирьох закрили три.
На бунт мерів відреагував прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він розкритикував дії очільників міст, які підтримали підприємців. Натомість пообіцяв підтримку останнім.
Натомість президент Володимир Зеленський має розглянути петицію щодо скасування карантину вихідного дня. Її подали 10 листопада і вона вже набрала майже 29 тисяч підписів замість двадцяти п’яти необхідних.