Українці незадоволені рішенням КС і бояться втратити безвіз

59% українців негативно ставляться до рішення Конституційного суду, яким скасували систему електронного декларування та доступ до інформації про активи та доходи високопосадовців.
Джерело: результати опитування соціологічної групи “Рейтинг”
Дослівно: “Лише 11% опитаних позитивно ставляться до рішення Конституційного суду, 25% – нейтрально, водночас більшість (59%) – негативно”.
Деталі: Найбільш негативно до рішення Конституційного суду ставляться люди старшого віку, мешканці столиці, західної і центральної України, прихильники Європейської солідарності, Голосу і партії Сила і честь.
При цьому 55% українців негативно ставляться до ймовірності скасування безвізу з ЄС.
Опитування проводилося 2-3 листопада серед населення України віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.
Для дослідження опитали 2000 респондентів методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера).
Помилка репрезентативності дослідження не більше 2,2%.
Передісторія:
- 27 жовтня за поданням 48 народних депутатів Конституційний суд визнав неконституційною ст. 366-1 Кримінального кодексу. Рішення КС розцінили як скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, декриміналізацію недостовірного декларування.
- У КС запевнили, що з цієї норми ККУ треба лише прибрати “навмисне недекларування” та скорегувати повноваження НАЗК.
- НАЗК 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій нібито на виконання рішення Конституційного суду, однак потім відкрило його на вимогу Кабінету міністрів. КС запевнив, що його рішення не вимагало закриття реєстру.
- Президент Володимир Зеленський запропонував припинити повноваження суддів КС, визнати його рішення про декларування “нікчемним”, залишивши без правових наслідків, відновивши дію закону “Про запобігання корупції”. Згодом він назвав найкращим виходом із конституційної кризи добровільну відставку суддів КС.
- Понад 100 депутатів на чолі зі спікером Верховної Ради Дмитром Разумковим зареєстрували законопроєкт “Про відновлення дії окремих положень закону “Про запобігання корупції” та Кримінального кодексу України”. У ньому не йдеться про звільнення суддів КС у непередбачений законодавством спосіб.
- Голова Конституційного суду Олександр Тупицький заявив, що законопроєкт президента має ознаки конституційного перевороту, що Зеленський хоче створити “кнопочний суд”. Тупицький запевнив, що не збирається подавати у відставку на чиюсь вимогу.
- Суддя-доповідач у справі про скасування відповідальності за незаконне збагачення посадовців Ігор Сліденко заявляв, що з Офісу президента на нього тиснули 7 жовтня – і 8 жовтня він написав заяву про відставку. Він також запевнив, що не виконував замовлення Віктора Медведчука чи Ігоря Коломойського.